Strålende nyåpning av biblioteket
Det var mange glade barn og voksne å se da Deichmanske på Smestad skole fremsto i en ny og mye bedre drakt. Selveste kulturbyråden, Rina Mariann Hansen (Ap), sto for klippingen av snoren.
Publisert: 30.10.2019 kl 12:50
Sist oppdatert: 30.10.2019 kl 13:16
SMESTAD: Det litt traurige biblioteket på Smestad skole, hvor det har skjedd lite de siste 20 årene, står nå frem som et veldig hyggelig og fleksibelt flerbruksrom for skolens elever. Dette er også et tilbud til barnehagebarn i nærområdet, som også er flittige brukere av biblioteket. Det "nye" biblioteket skyldes at Sparebankstiftelsen DNB tildelte Smestad skoles FAU 1 080 000 kroner for prosjektet «Arenaer for tilhørighet». Dermed har ett av de få skolebibliotekene i Oslo fått et skikkelig løft.
Les saken her: Skolen fikk over 1 million kroner
Skal fylles med aktiviteter
Tildelingen kom i juni i år og allerede nå kan FAU presentere et bibliotek i helt ny drakt med lavere bokhyller på hjul, som kan endre romløsningen på minutter. Nye sittegrupper, nytt inventar og større og mindre stasjoner for lesing, møter eller samarbeid er plassert rundt i rommet. En stor tv-skjerm er også på plass. Biblioteket skal fylles med aktiviteter som elevene selv skal få lov til å være med å utforme, med arrangementer som er tilpasset aldersgruppene og barnas øvrige aktiviteter, både på dag og kveldstid. Fleksibiliteten blir mye større.
Extreme makeover
Vi spurte Anne Beth Steinsland i Sparebankstiftelsen om dette var godt anvendte penger.
- Jeg er kjempefornøyd med resultatet. Det har blitt veldig fint. Vi er opptatt av at det skapes gode møteplasser for barn, både i og utenfor skoletid. Vi vil gjerne støtte tiltak som skaper arenaer og aktiviteter for barn og unge. Jeg er glad for at bibliotekene fremdeles er relevante i denne sammenheng, sier Steinsland.
Kulturbyråd Rina Mariann Hansen (Ap) er også strålende fornøyd med resultatet.
- Dette kaller jeg extreme makeover. Da jeg var her sist var rommet dominert av høye, faste bokhyller. Se på de nye bokhyllene som kan trilles rundt i rommet og skape nye romløsninger, alt etter som hvilken bruk man vil ha. Dette er blitt et nytt og fleksibelt bibliotek som kan brukes dag og ettermiddag. Her kan elevene finne et trygt miljø med enkel tilgang til denne arenaen, sier Hansen, mens hun prøvesitter kombinasjonen sittegruppe/bokhylle.
Før den offisielle åpningen hadde alle som var involvert i prosjektet en liten samling i biblioteket, ikke minst foreldre som hadde skrudd sammen alle bokhyller og annet inventar på dugnad. Disse fikk da også sin fortjente hyllest i likhet med arbeidet FAU hadde lagt i saken. Skolens elevråd var også med på denne samlingen.
- Tusen takk til alle foreldre som har gjort dette mulig, sa rektor Lene Rønning-Arnesen, blant annet, etter at FAU-leder Mona K. Døvik hadde ønsket velkommen og informerte om hva de hadde fått til etter tildelingen fra Sparebankstiftelsen.
Anne Beth Steinsland fra Sparebankstiftelsen DNB og Deichman ved Eirunn Eriksen Gauslaa hyllet det ferdige prosjektet.
Bokens betydning
Deretter var det «grand opening» i skolegården med skolens elever til stede. Smestad skoles musikkorps og Smestadkoret laget en flott musikalsk ramme rundt åpningen. Rektor og elevrådsleder, Lucy Smith Ulseth, hyllet det nyåpnede biblioteket og de som sto bak, før byråd Rina Mariann Hansen klippet snoren.
Da alle elevene i skolegården viste bøkene de hadde i hendene, var det for å understreke at boken på ingen måte hadde mistet sin betydning og nå i en ny kontekst med et nyoppusset flerbruksbibliotek.
Deretter startet «bokormen», hvor alle elvene, klassevis, ble introdusert for biblioteket. Det var mange begeistrede rop å høre underveis. Vel fortjent.