– Å tilhøre en minoritet med en annen religion, kultur og skikker er vanlig i dag. Slik var det ikke da min familie kom til Norge på slutten av 1800-tallet. Da kom mine forfedre hit til landet, sier Liv Bakken (86), til Akersposten. Onsdag 29. mai forteller hun om sin opplevelse av å være jøde i Norge, på Ullern kultursenter.
LILLEAKER: Hun vet hva det vil si å vokse opp med skikker forskjellig fra venner og klassekamerater. Og om det å være barn da Hitler stormet fram til maktposisjonen sin.
– Vi som var jøder, levde jo forskjellig fra de andre. Det er ikke til å komme utenom. Vi hadde det annerledes, sier Bakken, bosatt i Bydel Ullern.
– Dine klassekamerater feiret jul.
– Det gjorde selvsagt ikke vi.
Hun var fritatt for kristendomsfaget, men satt inne i timene.
– Når det var snakk om at jødene drepte Jesus, så alle i klassen på meg. I alle fall opplevde jeg det slik. Fordi jeg var den eneste jøde i klassen, følte jeg det som om det var jeg som drepte ham.
I et lite samfunn som Trondheim, visste alle hvem som var jøder da hun trådte sine barnesko der. Hun innrømmer at hun har hørt jøde brukt som skjellsord.
Hitler – en dame i grønt
Bakken var barn på 30-tallet da Adolf Hitler kom til makten. Foreldrene var bekymret.
– Jeg lurte meg til å lytte til samtalene – og jeg ble redd. Selvsagt ble jeg det. Jeg hadde mareritt om natten. Jeg hadde en underlig forestilling om at Hitler var en dame og at hun hadde en grønn kjole. Jeg hatet grønt. For meg var han akkurat det – en sint dame i grønn kjole.
I 1942 flyktet familien til Sverige og ble der til krigen var over mens en stor del av familien ble deportert og drept under Holocaust.
Integrert
Begge hennes foreldre var jøder. Selv giftet hun seg med en studiekamerat, som ikke var jøde og ble integrert i det norske samfunnet. Hun har ikke levd som praktiserende jøde.
– Jeg er medlem av mosaiske trossamfunnet og har verv i samfunnets sosialkomité.
Onsdag 29. mai skal Liv Bakken snakke om sin opplevelse av å være jøde i Norge – om det ikke å tilhøre majoriteten. Hun er født og oppvokst i Trondheim. De fleste av de vel 1500 jødene, som lever her i landet, bor enten i Oslo eller Trondheim. I begge byene finnes det synagoger.
– Personlig har jeg valgt å leve som alle andre nordmenn. Jeg har ikke i særlig grad holdt på de jødiske skikkene eller levemåte.
Hun er ofte med når snublestener legges på fortauene.
Israel
– Da jeg var ung, lurte jeg på om jeg skulle emigrere til Israel.
Staten Israel ble opprettet i 1948.
– Det ble med tanken?
– Ja, men jeg vurderte det meget nøye. En sommer jobbet jeg i et tekstillaboratorium i Israel – nærmere bestemt i Jerusalem.
- Hvordan var det å jobbe der noen måneder?
- Jeg følte meg ikke helt hjemme.
Det var en tøff opplevelse for henne.
– Enten måtte jeg reise og bosette meg i Israel eller så måtte jeg forbli en del av det norske samfunnet.
Liv Bakkens valg om å utdanne seg til ingeniør, var en del av denne vurderingen.
– Det var en utdannelse jeg kunne ta med meg uansett hvor i verden jeg bestemte meg for å bo, sier Liv Bakken.
Liv Bakken kommer til Ullern kultursenter onsdag 29. mai kl. 12.
En informasjonskapsel er en mekanisme der din nettleser kan ta vare på informasjon den får fra nettsider, for så å sende disse tilbake til nettsidene igjen senere. Dette gjøres automatisk uten at brukeren trenger å tenke på det.
Informasjonskapslene kan ha flere funksjoner, for eksempel å holde rede på innstillinger, hvilken bruker du er logget inn som, hva du har tilgang til, hjelp til å sørge for at du får tilsendt riktig innhold, sporing av annonsevisninger og annet.
Informasjonskapsler gjør det mulig å holde rede på slike innstillinger og annet over tid, slik at informasjonen er lettere tilgjengelig ved gjentatte besøk til nettstedet. Informasjonskapslene brukes også til midlertidig håndtering av brukerspesifikk informasjon når man besøker forskjellige deler av samme nettsted.
To eksempler fra de mange funksjonene nettstedet bruker informasjonskapsler for å vedlikeholde: Én informasjonskapsel brukes for å huske innstilling for lydstyrke på videoavspilleren, en annen brukes for å huske om du har krysset vekk denne boksen med informasjon, slik at du ikke trenger å se den igjen neste gang du besøker dette nettstedet fra samme nettleser som du bruker nå.
Informasjonskapsler lagres automatisk av nettleseren din som små tekstfiler på din datamaskin. Du kan selv endre innstillinger for hvordan informasjonskapsler skal håndteres i din nettleser.
Informasjonskapsler kan leveres av alle typer innhold på nettstedet, både tekstsider, bilder og annet. Informasjonskapslene sendes kun tilbake til det nettstedet du fikk dem fra, ikke til andre nettsteder.
Mange nettsteder, dette inkludert, fungerer ikke som de skal dersom du ikke tillater bruk av informasjonskapsler.
Dette nettstedet lagrer informasjonskapsler for å håndtere tre nivåer av funksjonalitet:
Kritiske informasjonskapsler brukes til å holde rede på brukerinformasjon, tilgang, noen personlige innstillinger og annet. Uten disse fungerer ikke nettstedet som det skal.
Analyse-informasjonskapsler brukes for å holde rede på trafikk på nettstedet, hvilke deler av det som er mest populært, hvilke deler som brukes mest og annet. Deler av disse er tredjepart informasjonskapsler
levert av eksterne tjenesteleverandører. Informasjonskapsler for analytisk funksjon brukes for å forbedre nettstedet (som er under stadig utvikling), men disse er ikke kritiske for nettstedets funksjonalitet.
Annonse-informasjonskapsler brukes av interne og tredjeparts annonsesystemer for å holde oversikt over og spore visninger av annonser.
Det er lovpålagt krav om at denne informasjonen gjøres tilgjengelig for deg som bruker av nettsteder som benytter slike informasjonskapsler.
Teknisk info
Når du besøker et nettsted vil webserveren logge noe teknisk info som din IP-adresse, hvilken nettleser du bruker og tidspunktet for hver gang du forespør data fra serveren, altså når du klikker på en intern lenke og laster
en ny nettside eller tilhørende data som skrifttyper, bilder, ulike script som kreves for at nettsiden skal fungere.
Disse dataene spares bare en viss tidsperiode for å kunne utføre feilsøking og feilretting i systemene, og deles aldri med avisens ansatte eller tredjepart.
Brukerinformasjon
Vi lagrer noe informasjon om deg som bruker. På dette nettstedet lagres ingen sensitiv informasjon, men enkel kontaktinformasjon som du gir fra deg når du oppretter en brukerkonto eller kjøper tjenester i nettavisen
vil lagres i våre databaser. Dette er nødvendig for å kunne levere tjenestene til deg. Disse dataene slettes når du sletter din brukerkonto.
Hvem lagrer vi data om?
Vanlige besøkende/lesere:
Hvis du besøker dette nettstedet uten å ha registrert en brukerkonto eller abonnement, lagres følgende data om deg:
Noe teknisk informasjon som IP-adresse og nettleser lagres i webserveren sine logger. Denne tekniske informasjonen spares i 180 dager, og er nødvendig for at tjenesten skal fungere og for å ivareta sikkerheten.
Disse dataene utleveres aldri til hverken avisens ansatte eller tredjeparter.
Google Analytics teller sidevisninger for å opprettholde en besøksstatistikk. Denne informasjonen er anonymisert og kan ikke brukes for å spore deg.
Enkelte tredjepartstjenester som nedlastede skrifttyper og script kan logge din IP-adresse og annen informasjon på eksterne servere.
En informasjonskapsel settes for å identifisere deg som bruker mens du surfer på nettsidene. Denne slettes når du lukker nettleseren din, eller senest etter 360 minutter med inaktivitet.
Innloggede brukere og abonnenter:
Hvis du velger å opprette en brukerkonto og/eller abonnement på nettavisen, vil også følgende informasjon lagres om deg:
Navn, adresse og annen kontaktinformasjon du selv oppgir i registreringsprosessen. Disse data er lagret frem til du sletter din brukerkonto.
Informasjon om abonnementet ditt, f.eks. når det ble kjøpt, hvordan det ble betalt, noen få sifre fra ditt kredittkort, abonnementets varighet og hvilket abonnement du har. Disse data lagres frem til brukerontoen slettes.
NB: Etter at data er slettet vil de likevel kunne spares i inntil 180 dager i backuper. Backuper lagres med høy sikkerhet og begrenset tilgang, og er nødvendig for å kunne drive
feilsøking og ivareta brukerenes og datasystemenet sikkerhet.
Dine rettigheter:
Som bruker av dette nettstedet kan du kontakte avisen for å få dine data utlevert og/eller slettet.
Har du en brukerkonto/abonnement, kan du logge inn i din brukerprofil og laste ned dine lagrede data, samt slette din brukerkonto og tilhørende data når som helst.
Du kan også slette alle lokale data i din nettleser. Fremgangsmåten for dette varierer mellom ulike nettlesere og enheter.
Anbefaling: Ved å benytte deg av EU-tjenesten YourOnlineChoices.com kan du selv til en viss grad styre hvordan ulike annonseleverandører sporer deg,
samt lese mange gode tips til hvordan du kan tilpasse hvilke annonser som vises. Åpne YourOnlineChoices.com i et nytt vindu.
NB: Enkelte systemkritiske data som finnes i for eksempel webserverens logger vil ikke kunne slettes på forespørsel, men disse slettes automatisk etter kort tid iht informasjonen ovenfor.
Hvis du trykker AVVIS vil ingen informasjonskapsler lagres i din nettleser og ingen data om deg logges i våre databaser. Det betyr også at vi ikke kan vite om du har godkjent eller ikke,
slik at du vil se denne advarselen på hver side du besøker. Teknisk informasjon (webserverlogger) vil likevel lagre din IP-adresse og nettleserinformasjon, men dise slettes fortløpende som beskrevet ovenfor.
Vi tar ditt personvern på alvor
Ved å besøke dette nettstedet vil noen data bli lagret. Dette er informasjon som er nødvendig for å kunne tilby tjenesten til deg.
Vi lagrer så lite data vi kan, så kort tid som mulig.