– Dette er utøvere som om noen år kanskje kan hevde seg i toppen

Fv. Ida Furuheim, Frederikke Thidemansen Bjørvik, Sivert Olsen, Martin Lundquist, Marius Tandberg, Fredrick Wolff og Nikolai Moxness Smaaskjær.
135 barn og ungdom konkurrerte på Oslo Golfklubbs bane på Bogstad sist helg, samtidig som en av klubbens unge spillere debuterte på PGA-touren, og Suzann "Tutta" Pettersen tok steget ut av sin fantastiske, aktive karriere med et solid punktum i Solheim Cup.
Publisert: 18.09.2019 kl 11:30
Sist oppdatert: 18.09.2019 kl 11:36
BOGSTAD: Wahlstrøms Pokal heter turneringen, som er Norges nest største for denne aldersgruppen.
Det skjer mye i norsk golf for tiden. Mens de unge talentene utfoldet seg på Bogstad, spilte klubbens største stjerne, Suzann Pettersen, sin aller siste store turnering, Solheim Cup, med stor suksess, og i forrige uke startet den nye PGA Tour-sesongen, og for aller første gang er det to nordmenn på startlisten – Kristoffer Ventura (Oslo GK) og Viktor Hovland.
Ventura spilte seg tidligere i år, som tidenes yngste nordmann noensinne, inn på PGA-touren. Med det så settes norsk golf på kartet og Oslo Golfklubb er ikke så lite stolt, skriver klubben i en epost til Akersposten.
Det kan også nevnes at Oslo GKs Espen Kofstad gjorde en solid opptreden på Europatour samme helg.
Idrettsbragd
– Kristoffer Ventura setter Oslo Golfklubb på kartet for store idrettsbragder, noe alle og kanskje spesielt vi som jobber i og for golfen er veldig stolte av, forteller Roger Bakke som er markeds- og sportssjef i Oslo Golfklubb.
Det krever tid, langsiktig og planmessig arbeid for å bringe frem nye golftalenter. Oslo Golfklubb har landets desidert største juniorsatsing, med over 200 barn og unge i trening. Klubben satser både i bredden og på eliten. Det aller viktigste er å ha det moro, men det legges også vekt på at spillerne skal kunne øve seg på konkurransesituasjoner.
Denne helgen deltok altså over 135 barn og unge i turneringen Wahlstrøms Pokal
Å føle mestring er viktig, og deltakerne var inndelt i syv forskjellige klasser fordelt etter alder og handicap. Utslagssted og spilleform var også tilpasset de ulike klassene.
Flere unge talenter deltok
Flere av klubbens spillere som deltok i Wahlstrøms Pokal har prestert på høyt nivå i mesterskap tidligere i år. Sofie Bindner Engesæth og Oscar Bach ble begge Norgesmestere i årets Norgesmesterskap for juniorer.
Klubben var godt representert i turneringen med spillere på tvers av alder og kjønn. Resultatene i det eldste aldersklassene ble som følgende:
Jenter 16-19 år:
1. Ida Furuheim (Elverum Golfklubb)
2. Sofie Bindner Engeseth (Oslo Golfklubb)
3. Frederikke Thidemansen Bjørvik (Sandefjord Golfklubb)
Gutter 16-19 år:
1. Nikolai Moxness Smaaskjær (Oslo Golfklubb)
2. Sivert Olsen (Bærum Golfklubb)
3. Marius Tandberg (Bærum Golfklubb)
Jenter 13-15 år:
1. Sophia Fondenær (Oslo Golfklubb)
2. Caroline Marlene Krokeide (Asker Golfklubb)
3. Henriette Spilling Gjelten (Losby Golfklubb)
Gutter 13-15 år:
1. Casper Solli (Kjekstad Golfklubb)
2. Ulrik Eriksen (Sandefjord Golfklubb)
3. Victor Bojsen Liland (Kjekstad Golfklubb)
De aller yngste barna spilte en firehulls-klasse. I denne klassen deltok juniorer som imponerte med flotte golfslag og ekte golfglede som lover svært godt for fremtiden.
– Moro!
Når en så stor turnering skal avvikles, kreves det mye arbeidsinnsats som kreves fra mange personer. Fra Oslo Golfklubb meldes det om at de er heldige som har mange medlemmer og foreldre som prioriterer å sette av tid for klubben. En av dem er Fredrik Bach som har stått på for at turneringen skulle avvikles på en god måte for alle.
– Det er veldig moro å se så mange barn og flott ungdom konkurrere her på Bogstad. Dette er utøvere som om noen år kanskje kan hevde seg i toppen slik som Kristoffer Ventura gjør nå, forteller Bach.