– Bilister fikk bøter før skiltene ble satt opp

Parkering utenfor sykkelfeltet i Monolittveien er vanlig, både på hverdag og i helger. Tirsdag denne uken var det 10 biler, og parkering forbudt-skiltet hadde da kommet opp. Det hadde det ikke da mange bilister fikk bøter torsdag i forrige uke. Foto: Fredrik Eckhoff
Allerede før skiltene om «parkering forbudt»-sone ble satt opp, skal bilister ha fått bøter, ifølge observant Akersposten-leser. Ifølge Bymiljøetaten har det "alltid" har vært forbudt å parkere på denne måten.
Publisert: 12.12.2018 kl 14:23
Sist oppdatert: 14.12.2018 kl 09:55
HEGGELI: Da Petter Germundson gikk tur i Monolittveien sist torsdag, fikk han se at det ble skrevet ut parkeringsbøter til bilene som sto parkering langs veien og sykkelfeltet. Dette er mellom innkjøringen til Skøyen skole og oppover mot Frognerparken, og her har det vært parkert på denne måten i mange år.
Den aktuelle torsdagen sto det rundt 20 biler parkert her, ifølge Germundson, som var så nysgjerrig at han spurte hvorfor det ble skrevet ut bøter.
Skilt stjålet?
– Vi fikk beskjed om at det sto skilt med parkering forbudt-sone ved Skøyenveien. Vi nevnte at det aldri hadde stått slike skilt der, men fikk beskjed om at det hadde det alltid gjort og at noen hadde stjålet dem. De skrev ut bøter med hjemmel i veitrafikkloven siden bilene var til hinder for trafikken, sier Germundson til Akersposten.
Han sier at han nevnte for de to parkeringsvaktene at det var plass til både buss og bil på utsiden av de parkerte bilene.
– Vi fikk beskjed om å ikke blande oss inn da de hadde hjemmel siden skiltene hadde stått der, sier han.
Nye skilt
Så, dagen etter, møtte Germundson på folk som var i ferd med å sette opp skilt.
– Vi så en varebil med bilde av trafikkskilt på siden og møtte en hyggelig, ung dame som skulle sette opp nye skilter med parkering forbudt-sone. Hun fortalte at det aldri hadde stått skilt der, bare stolper, da det hadde tatt tid å få produsert skiltene, sier han.
Parkering til gravlunden
Germundson minner om at vi nå nærmer oss jul.
– Personer som skal besøke gravene på Vestre gravlund, har alltid parkert i Monolittveien eller Skøyenveien. Nå er altså dette blitt forbudt (i Monolittveien, red.anm.), påpeker han og sier at han er spent på om Bymiljøetaten vil møte opp på lille julaften eller julaften med gule lapper.
Bøtelagt også tidligere
Akersposten spør Bymiljøetaten om hvorfor bilister ble bøtelagt før skiltene kom opp i Monolittveien. Pressevakt Monica T. Olsen svarer:
– Torsdag 6. desember ble det på denne strekningen ilagt gebyr med hjemmel i Vegtrafikkloven §3, fordi bilene sto på yttersiden av sykkelfeltet og hindret annen trafikk. Vi foretar rutinemessig slike kontroller, og det har også tidligere blitt ilagt gebyrer på denne strekningen for samme forhold, sier hun og fortsetter: – For å unngå parkering på yttersiden av sykkelfeltene er det nå skiltet som parkering forbudt-sone.
Forskjellige regler?
Her har det altså ikke vært lov å parkere langs sykkelfeltet noen gang, og begrunnelsen er at bilene er "til hinder", med hjemmel i denne lovparagrafen:
§ 3.Grunnregler for trafikk. Enhver skal ferdes hensynsfullt og være aktpågivende og varsom så det ikke kan oppstå fare eller voldes skade og slik at annen trafikk ikke unødig blir hindret eller forstyrret. Vegfarende skal også vise hensyn mot dem som bor eller oppholder seg ved vegen.
Akersposten tolker det slik at Bymiljøetaten ser for seg at det her legges opp til toveistrafikk, også med turistbusser, uten at det skal parkeres biler som forstyrrer dette. I svært mange andre veier er det lov å parkere på én side, eller begge, selv om det kun gjør det mulig å kjøre i ett felt.
Derfor er det nå sendt avgårde et spørsmål til Bymiljøetaten om hvordan bilister kan vite at det gjelder regler for Monolittveien, som det for eksempel ikke gjør for den langt mer trafikkerte Skøyenveien. Mellom Sørkedalsveien og Monolittveien står det biler parkert langs veien, mens det kun er mulig å passere med ett kjøretøy av gangen.